Bratislava, 14. júla 2022 – Občianske združenie IPčko v Trnave otvára FLEK klub – priestor pre mladých ľudí s duševnými ťažkosťami, ktorí nemajú dostatok príležitostí na vyhľadanie odbornej pomoci. Ide o inovatívny koncept prepájajúci moderné technológie a najnovšie poznatky psychológie, ktorého snahou je priblížiť sa mladým online hráčom, streamerkám a ľuďom uprednostňujúcich online svet.

„Dopady pandemického obdobia sa enormne prejavili na duševnom zdraví mladých ľudí. Za posledných šesť mesiacov sme na našich linkách pomoci zaznamenali 36 % nárast kontaktov s témou úzkosti, depresívnych symptómov, sebapoškodzovania, myšlienok na samovraždu, pocitu osamelosti. Zvýšil sa dopyt po pomoci v súvislosti s online bezpečnosťou, kybergroomingom a fenoménmi internetu až o 20 %. Len v roku 2021 sme poskytli krízovú psychologickú pomoc prevažne mladým ľuďom Trnavského kraja až 7619-krát,“ uvádza Marek Madro, riaditeľ organizácie IPčko.

FLEK klub vytvára bezpečné miesto v centre Trnavy s atraktívnymi voľnočasovými aktivitami a ponukou bezplatnej psychologickej pomoci pre ľudí do 30 rokov.

„Ako influencer sa často stretávam s mladými ľuďmi, ktorí mi práve vďaka anonymite internetu hovoria o tom, ako sa majú, čo zažívajú, že im je ťažko, cítia sa osamelo a boja sa vyhľadať pomoc. FLEK klub je extrémne dobrý nápad, ktorý ponúka mladým presne to, čo potrebujú a v ideálnej kombinácií hier, technológií a anonymnej pomoci psychológov a psychologičiek z IPčka., “ hovorí influencer Matej „Selassie” Slažanský.

V klube zámerne využívajú pozitíva technológií a online sveta, aby mladým ľuďom poskytli pomoc a priestor na ich vzájomné zbližovanie sa, rozvoj, získavanie nových zručností, vedomostí a vyjadrenie kreativity. „Neignorujeme však riziká, ktoré technológie a internet so sebou prinášajú. Práve naopak – mladí ľudia sa v klube prirodzene učia bezpečnému správaniu sa v online priestore. Majú možnosť zahrať si niektorú zo svojich obľúbených počítačových alebo offline hier po boku psychológa, ktorý ich môže usmerniť, podporiť a pomôcť, keď treba,” vysvetľuje Marek Madro z IPčka.

Okrem online a offline hier bude organizácia pravidelne organizovať rôzne koncerty, diskusie, workshopy či ochutnávky, na ktoré pozýva aj mladých ľudí mimo komunity v klube. Návštevníci a návštevníčky sa nikde nemusia registrovať ani prezradiť svoje meno.

FLEK klub sa nachádza Jeruzalemskej 38 v Trnave a je otvorený štyrikrát do týždňa v poobedňajších a večerných hodinách (streda a štvrtok – 15:00 – 20:00, piatok – 15:00 – 21:00, sobota – 17:00 – 21:00).

IPčko vytvorilo podobný priestor v Bratislave – Klub Machovisko, v ktorom od otvorenia v júni 2021 odborníci pomáhali viac ako 7100-krát. Okrem toho organizácia prevádzkuje 4 linky pomoci – IPčko.sk, Krízovú linku pomoci v slovenskom (0800 500 333) aj ukrajinskom jazyku (0800 500 888) a Dobrú linku prostredníctvom chatovej, e-mailovej, telefonickej a videoporadne. IPčko tiež poskytuje špecifickú krízovú službu v podobe výjazdového Krízového intervenčného tímu IPčko a Káčko, ktoré je dostupné v Bratislave, Trnave, Banskej Bystrici, Nitre a Košiciach.

Vznik klubu finančne podporili Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR,
Mesto Trnava, Nadačný fond Kaufland, ktorý spravuje Centrum pre filantropiu a Nadácia Orange.

“Posledné roky nám potvrdili, že moderný svet technológií bez hraníc je pre mladých ľudí rovnako dôležitý ako pocit bezpečia a anonymita, ktorú im vie poskytnúť psychologická pomoc. Práve tieto dva svety sa nám podarilo prepojiť v novom FLEK klube v Trnave, v ktorom budú psychológovia pomáhať mladým ľuďom formou, ktorá im je najbližšia. Veľmi nás teší aj to, že tento inovatívny a progresívny koncept podporilo aj Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a opäť prispelo k tomu, aby sa pomoc dostala tým, ktorý ju potrebujú,” konštatuje Svetlana Síthová, štátna tajomníčka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

“Som nesmierne rada, ze IPčko vytvára bezpečný priestor aj pre mladých ľudí v Trnave. Téma internetovej bezpečnosti a eliminovania rizík, ktoré so sebou online svet prináša je aj v našom centre záujmu, preto sa teším, že ich FLEK klub neopomenie. Zároveň považujeme IPčko za profesionálnu a expertnú organizáciu, ktorá mladým ľuďom poskytuje atraktívne, moderné a efektívne formy pomoci. Radi k ich vzniku prispievame,” uzatvára Andrea Ungvölgyi, správkyňa Nadácie Orange.

Kontakty pre médiá
PhDr. Marek Madro, PhD., MBA – psychológ a riaditeľ občianskeho združenia IPčko,
mobil: 0949 760 570, email: marek@ipcko.sk

Sociálne siete:
IG: Flekklub
www.flekklub.sk
FB: IPčko